Wczoraj jeszcze przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki ślubowanie klas pierwszych ...

 

   „... mów dziecku, że jest dobre,

że może, że potrafi ...”

                                                          J. Korczak

 

Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziców. Dziecko poznaje nowe środowisko, kolegów, nauczycieli. Bardzo stara się, żeby sprostać nowym obowiązkom. Chce wśród poznanych osób znaleźć swoje miejsce. Sprzyja temu akt przyjęcia pierwszaków do szkolnej rodziny, tzw. ślubowanie.

W środę 28 października 2009r. o godz. 9.00 w sali gimnastycznej  Publicznej Szkoły Podstawowej w Idzikowicach odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych do grona pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. Pierwszoklasiści mieli za zadanie zaprezentować się od jak najlepszej strony. Byli bardzo zniecierpliwieni, ale niepewność minęła, gdy wyszli na środek sali gimnastycznej i zaczęli swą prezentację. Ich występy oceniał samorząd szkolny, koledzy i koleżanki ze  starszych klas, a także zaproszeni na tę uroczystość wyjątkowi goście- rodzice i dziadkowie.

W sali gimnastycznej czekała na pierwszaków dobra wróżka i jej pomocnicy oraz trzy bramy: brama radości, przyjaźni i nauki. Wróżka miała za zadanie przeprowadzić pierwszoklasistów przez wszystkie bramy. Pierwsza z bram, czyli brama radości zapewniała wszystkim uczniom wesołość i obiecywała, iż nie powinni obawiać się żadnych smutków. Druga z bram- brama przyjaźni informowała pierwszaków o tym, że mają wokół siebie przyjaciół wśród starszych kolegów i koleżanek, więc nie powinni się niczego obawiać. Na przyjaciela zawsze w sytuacji niepewnej można liczyć. Ostatnia z bram- brama nauki otwierała przed uczniami swe drzwi i zachęcała ich do poznawania wiedzy o otaczającym świecie. Ta brama zapewniała pierwszaków o tym, że nauka jest magiczna  i fascynująca, że śmiało mogą zdobywać wiedzę i że nigdy nie będą chcieli się cofnąć, bo otaczający świat jest wspaniały, a tam mogą spotkać ich tylko same ciekawe przygody.

Podczas uroczystego ślubowania wszyscy uczniowie powtarzali słowa przysięgi, że ślubują być dobrymi uczniami, stawać się przyjaciółmi zwierząt i roślin oraz szanować wszystkich, którzy pracują w szkole, aby wszystkim było w niej dobrze. Zobowiązali się swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Na zakończenie każdy uczeń dostał smakowitą niespodziankę od najstarszej klasy w szkole-  kolorowego lizaka, a także specjalnie na tę okazję przygotowany  kuferek obfitości i pamiątkę w postaci książki do samodzielnego czytania.

Następnie odbyły się pamiątkowe zdjęcia z wychowawcami klas oraz rodziców ze swymi pociechami. Potem wszyscy udali się do swoich sal zajęć, które zamieniły się na ten czas w wytworną salę poczęstunku dla dzieci, ich rodziców i dziadków. Wszyscy zasłużyli na małe co nieco! Rodzice i dziadkowie na herbatę   i kawę oraz ciasto, a uczniowie na ciasteczka i soczki.

Po wspólnej zabawie, poczęstunku i pamiątkowych fotografiach pierwszoklasiści mogli iść do domu odpocząć i ochłonąć po ponad miesięcznej pracy       i  przygotowaniach, gdyż wykazali się licznymi umiejętnościami i odwagą.

Niech ta uroczystość stanie się początkiem radości dla nauczycieli, wychowawców  i rodziców, by dziś najmłodsi uczniowie wyrośli na dobrych  i wzorowych Polaków. 

<< ZDJĘCIA >>

Zofia Krzyżanowska- Podeszwa

                                                                             Dorota Szymczyk- Bęben

                                                                     PSP w Idzikowicach