WRZESIEŃ W PRZEDSZKOLU W IDZIKOWICACH

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 29 września w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji „Dnia chłopaka”. Tego dnia świętowały wszystkie dzieci, zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Dzień ten upłynął nam w miłej i serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci w tym dniu przyszły odświętnie ubrane. Dziewczynki zaśpiewały swoim kolegom gromkie „Sto lat” oraz złożyły najlepsze życzenia. Tradycyjnie już przygotowały stół ze „słodkim poczęstunkiem”. Każdy chłopiec otrzymał upominek w postaci piłki oraz Dyplom i Odznakę „Super chłopaka”.  Wszyscy chłopcy bez wyjątku stanęli w tym dniu na wysokości zadania i swoim wzorowym zachowaniem zasłużyli na taką odznakę. Serdecznie dziękujemy zaangażowanym rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

                                                                                          Opracowała: Elżbieta Lorenz

                                                                                          

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Już kolejny  raz Przedszkolaki z Idzikowic świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który przypada 20 września. Przez cały dzień dzieci z grupy „ Krasnali”, „Motylków” i „Biedronek” brały udział w różnorodnych zabawach muzyczno-wychowawczych i integracyjnych. Dzieci z radością śpiewały i ilustrowały ruchem piosenki które zdążyły się już nauczyć w tym roku. Każda grupa przedstawiła się oczywiście swoim „ wierszem grupowym”. Dzieci  dzieliły się swoimi wrażeniami, które uwieczniły w pracach plastycznych. Po wspólnej zabawie delektowały się przygotowanymi specjalnie dla nich smakołykami. W nagrodę za uśmiech i wspólną zabawę wszystkie przedszkolaki otrzymały medal „ Super Przedszkolaka” oraz balon, który miały ozdobić wg własnego pomysłu. Dzień minął wszystkim w radosnej i przyjaznej atmosferze.

                                                                                    Opracowała: Elżbieta Lorenz

                                                                             

SPOTKANIE Z PANIĄ POLICJANTKĄ

        Od początku roku szkolnego dzieci w naszym przedszkolu poznawały zasady bezpieczeństwa zarówno na terenie przedszkola, jak i poza nim. Chodziliśmy na spacery, wycieczki ucząc się, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Nauczyły się wiersza o sygnalizacji świetlnej „ Trzy kolory”, który przypomina o prawidłowym przechodzeniu przez ulicę, szczególnie w mieście. 26 września odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z p. Policjantką sierż. sztab.  Katarzyna Ulbrych z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie.  Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domach. Pani Policjantka tłumaczyła, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o własne bezpieczeństwo oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia, jak bezpiecznie podróżować samochodem i jak ważne są elementy odblaskowe. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak należy zachować się w czasie kontaktu z nieznajomym psem. Na zakończenie został przeprowadzony konkurs wiedzy o bezpieczeństwie. Spotkanie było bardzo interesujące i wszystkie przekazane rady na długo zapewne zostaną w pamięci dzieci. Za przybycie serdecznie dziękujemy.

                                                                                                        Opracowała: Elżbieta Lorenz

                                                                                                       

„Święto drzewa”

Dnia 12.10.2017r. w ogrodzie przedszkolnym odbyły się zajęcia przyrodniczo-badawcze pod hasłem „Nasze ukochane drzewa”. Celem tych zajęć było kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwia na piękno jesiennych drzew, poznawanie świata poprzez zmysły, wzbudzanie ciekawości poznawczej i zachęcanie do aktywności badawczej . Dzieci  wysłuchały opowiadania „Drzewko w ogrodzie”. Wypowiadały się na temat ochrony drzew i negatywnego wpływu ich niszczenia. Mogły poznać swoje drzewo za pomocą różnych zmysłów takich jak: węchu, wzroku, dotyku. Przedszkolaki dowiedziały się o znaczeniu drzew i ich roli w przyrodzie i w życiu człowieka. Do tego wykorzystano zestaw zagadek i rebusów. Przy wietrznej pogodzie słuchały  również szumu drzew. Wykorzystaliśmy również zabawę ruchową orientacyjno-porządkową z elementem biegu „Dzieci i drzewa”. Na zakończenie dzieci wysłuchały następującej prośby od wszystkich drzew, tych w ogrodzie przedszkolnym i tych wszystkich gdzieś po drodze napotkanych „Ty, który przechodząc obok, podniósłbyś na mnie rękę, posłuchaj nim mnie skrzywdzisz . Jestem ciepłem twojego ognia, w chłodne zimowe wieczory, przyjaznym cieniem chroniącym cię przed słońcem w lecie. Moje owoce są orzeźwiające i koją pragnienie w dalszej twej podróży. Jestem belkami podtrzymującymi twój dom, deskami twojego stołu, łóżkiem na którym leżysz i drzewem twojego biurka. Jestem przyjacielem ludzi, więc zanim przechodząc obok podniesiesz na mnie rękę, zastanów się, czy mnie tym nie krzywdzisz?” Dzieci dowiedziały się o licznych powodach, dla których warto sadzić drzewa i dbać o nie, aby na długo służyły ludziom. Po powrocie do sal przedszkolnych dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych „Jesienne drzewa”. Wykazały się inwencją twórczą, wykorzystując różne techniki plastyczne. Pracowały indywidualnie i w zespołach przez co uczyły się współpracy, tak ważnej umiejętności w społeczności przedszkolnej. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważne znaczenie ma ochrona środowiska przyrodniczego i obiecały dba o swoje najbliższe otoczenie nie tylko od święta ale na co dzień.

                                                                                                                   Opracowała: Elżbieta Lorenz

                                                                                                                    

„Dzień dyni” w przedszkolu w Idzikowicach

Złota polska jesień dostarcza wiele inspiracji. Dzieci  na zajęciach wykorzystują różne „ dary Jesieni” do tworzenia prac plastycznych. Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo. Dnia 27.10.2017 wszystkie dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo. Wcześniej oczywiście zgromadziliśmy w „ kącikach przyrody” liczne dynie o różnych kształtach i kolorach, ale przeważały jak zwykle te w kolorze pomarańczowym i kulistym kształcie.  Dzieci dowiedziały się o wartościach odżywczych dyni, o wykorzystaniu jej na różne sposoby w przepisach kulinarnych. Każdy przedszkolak dowiedział się, że dynie nie biorą się z supermarketu, ale trzeba je najpierw wyhodować w ogrodzie. Własnoręcznie wyhodowana dynia jest przecież najpiękniejsza. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i inwencją twórczą, przekształcając swoje dynie w prawdziwe dzieła sztuki, które wszyscy mogli podziwiać na „wystawie prac”.  Nie zabrakło oczywiście zabaw i pląsów z dynią i kolorem pomarańczowym. Były również zagadki i konkursy w których dzieci zawsze chętnie biorą udział. Oczywiście wszystkie ozdobione dynie zasłużyły na szczególne uznanie i podziw. Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowaniu zajęć.

                                                                                               Opracowała : Elżbieta Lorenz

       

„Wizyta marynarza w przedszkolu”

W ramach spotkań z cyklu „Poznajemy zawody” gościliśmy w dniu 23.10.2017 marynarza- kapitana statku pana Mariusza Janiszewskiego. Wysłuchaliśmy opowieści o trudnej i niebezpiecznej i bardzo ciekawej pracy na statku. Obejrzeliśmy film o prawdziwych statkach i zadaliśmy naszemu gościowi całą masę tzw. „morskich pytań”. Przedszkolaki były zaciekawione tak niecodziennym gościem w galowym stroju marynarza. Było to niezwykle ciekawe spotkanie, bowiem nie codziennie można posłuchać  tak ciekawych opowieści z „pierwszej ręki”. Przedszkolaki w ramach podziękowania za wizytę wręczyły  panu kapitanowi Dyplom Przyjaciela Przedszkola. Spotkanie uwieczniliśmy pamiątkowym zdjęciem.

                                                                                     Opracowała: Elżbieta Lorenz