ROK 2017 – ROKIEM ŚW. BRATA  ALBERTA

 

 

 

„Trzeba być dobrym jak chleb”

                                                                

Św. Brat Albert – Adam Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845r. w Igołomii k. Krakowa. Był najstarszym dzieckiem Wojciecha i Józefy. Miał trójkę rodzeństwa.   Jako 8 – letni chłopiec stracił ojca, a w czternastym roku życia osierociła go matka.

Brał udział w powstaniu styczniowym, podczas którego dwukrotnie trafił do niewoli      i stracił nogę. Studiował malarstwo w Paryżu, Warszawie  i Monachium. Po powrocie do kraju w 1874r. tworzył dzieła, w których często pojawiała się tematyka religijna. Jednym z jego najsłynniejszych obrazów jest Ecce Homo – „Oto Człowiek” przedstawiający ubiczowanego Jezusa. Wstąpił do zakonu Jezuitów, jednak po pół roku opuścił nowicjat i wyjechał na Podole do swego brata Stanisława, gdzie związał się z tercjarstwem św. Franciszka z Asyżu i prowadził pracę apostolską wśród ludności wiejskiej.

W 1884r. powrócił do Krakowa i oddał się na wyłączną służbę bezdomnym i opuszczonym. Sam z nimi zamieszkał dzieląc ich warunki życia jako biedny wśród biednych, by drogą apostolstwa obecności dźwigać człowieka z nędzy moralnej          i materialnej, pomagać odzyskiwać ludzką godność i podmiotowość. Wiedział, że aby naprawdę pomóc biednym, trzeba stać się takim ubogim jak oni i tak dobrym jak chleb.  Mówił często: „Żeby podeprzeć kulawy stół, nie można go obciążać, pochylić się trzeba i z dołu podeprzeć. To samo z ludzką nędzą”.

W 1887r. przyjął habit zakonny, a rok później złożył śluby zakonne, dając początek nowej rodzinie zakonnej (Bracia Albertyni 1888r. i siostry Albertynki 1891r.). Regułę zakonną oparł na św. Franciszku z Asyżu. Centrum jego działalności stanowiły ogrzewalnie miejskie, które pracą apostolską przemieniał w przytuliska. Jednak nie dysponując środkami materialnymi często kwestował na ulicy na utrzymanie ubogich. Zakładał również domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Pomagał bezdomnym organizując dla nich pracę. Zmarł 25 grudnia 1916r. w Krakowie w opinii świętości. Do chwały ołtarzy wyniósł go Jan Paweł II (22 czerwca 1983r w Krakowie beatyfikacja, 12 listopada 1989 w Rzymie kanonizacja).

                                                                     

                                                                                             Opracowała:

                                                                                           Bożena Oleksy