30. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

 W  Publicznej Szkole Podstawowej w Idzikowicach 16.10.2008r. odbędzie się uroczysta akademia poświęcona

30 -tej rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II zorganizowana przez młodzież szkolną i panią mgr Bożenę Oleksy.

 

 

Z okazji 30. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża biskupi przypominają jego pontyfikat w liście do wiernych. Zostanie on odczytany w parafiach w najbliższą niedzielę.

Wybór polskiego kardynała na papieża w czasach komunizmu, jak zauważają biskupi, był pojawieniem się na nowo nadziei na wolność. Autorzy listu podkreślają, że Jan Paweł II docierał z orędziem Ewangelii do najodleglejszych zakątków świata. Piszą też o wielkim wkładzie Papieża w zmiany społeczno-polityczne w krajach komunistycznych. Wyrażają pewność, że wolność, którą cieszy się teraz Polska, jest zasługą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

W trzydziestą rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża biskupi zachęcają też wiernych do refleksji nad byciem chrześcijaninem we współczesnym świecie. Podkreślają, że w Polsce nadal istnieje rozległy obszar biedy materialnej. Wskazują również na ubóstwo duchowe, czego wyrazem są "rozbite rodziny, skrzywdzone dzieci, zagubione, samotne osoby".

Kończąc słowo do wiernych, biskupi zachęcają, by trzydziesta rocznica wyboru Jana Pawła II skłoniła każdego do refleksji nad swoim życiem i wiarą. List został podpisany przez kardynałów, arcybiskupów i biskupów, zebranych na posiedzeniu Rady Stałej i Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski 25 sierpnia na Jasnej Górze.

 

 

 

16 października odbędą się w Watykanie uroczyste obchody 30. rocznicy wyboru Jana Pawła II.

Ich kulminacją będzie wieczorna prapremiera filmu "Świadectwo" według wspomnień kardynała Stanisława Dziwisza. Na uroczysty pokaz w Auli Pawła VI przybędzie Benedykt XVI.

Jak w każdy czwartek rano, także w tym wyjątkowym dniu przy grobie papieża w Grotach Watykańskich zgromadzi się na mszy kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego duchowieństwa z Watykanu i Rzymu. Co tydzień modlą się oni o rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. Na mszę przybędą również polscy i włoscy przyjaciele papieża.

O godzinie 11 rocznicową mszę odprawi w bazylice świętego Piotra metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W mszy weźmie udział, jak się przypuszcza, kilka tysięcy osób.

Wieczorem w watykańskiej Auli Pawła VI odbędzie się światowa prapremiera fabularyzowanego filmu "Świadectwo", nakręconego na podstawie wspomnień kardynała Dziwisza pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Paweł Pitera. Scenariusz napisał on we współpracy z włoskim watykanistą polskiego pochodzenia, współautorem ksiązki "Świadectwo" - Gian Franco Svidercoschim i księdzem Pawłem Ptasznikiem z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Autorami muzyki są Vangelis i Robert Janson.

 

 

 

 

 

Polak wybrany został na Stolicę Piotrową

 

Karol Wojtyła 30 lat temu został papieżem

Autor: Sławomir Ostrowski
Papieski Kraków

16 października minie 30 lat od momentu, gdy cała Polska ze wzruszeniem słuchała wieści z Rzymu głoszących, że Polak - Karol Wojtyła - wybrany został na Stolicę Piotrową.

W Krakowie i całej naszej archidiecezji punktualnie o godz. 17.00 zabiją dzwony, a w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Wieczorem, o godz. 19.30 spotkamy się pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 na muzycznym czuwaniu zatytułowanym „Nie lękajmy się”.

Przypominamy, że od 8 marca 2009 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) oraz w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły (ul. Kanonicza 19-21) oglądać można wystawę „Droga do Watykanu. Jan Paweł II w 30. Rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową”. Natomiast w galerii Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej 18 czynna jest wystawa „Jan Paweł II – nasze wspomnienia”.

Szczegółowe informacje i program obchodów 30-lecia wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową można znaleźć na stronach krakowskiej kurii, oficjalnej stronie Centrum Jana Pawła II
www.janpawel2.pl.

Uwaga! W związku z obchodami 30. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, na ulicy Franciszkańskiej, między ul. Bracką a Straszewskiego, dojdzie do
utrudnień w ruchu:

·                          15 października, między godz. 16:00 a 21:00 ulica ta będzie zamknięta dla ruchu kołowego. Komunikacja tramwajowa będzie kursować bez zmian. Zamknięcie spowodowane jest koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa na czas montażu elementów związanych z transmisją uroczystości spod Kurii Metropolitalnej, zaplanowanej na 16 października.

·                          16 października, na czas niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości, ul. Franciszkańska na odcinku od ul. Grodzkiej do Straszewskiego zamknięta będzie całkowicie (także dla komunikacji tramwajowej). Zamknięcie planowane jest od godzin popołudniowych do późnonocnych.